100-lecie Odzyskania Niepodległości

W niedzielę 11 listopada 2018 roku w Gminie Dębowiec uroczyście obchodzono 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

Uroczyste obchody rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Matki Bożej Saletyńskiej.

Po Mszy delegacje złożyły kwiaty przy Tablicy Pamiątkowej Armii Krajowej, która znajduje się na placu Bazyliki.

Następnie w uroczystym przemarszu uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik Batalionu Obrony Narodowej II Kompanii Dębowiec, gdzie przedstawiciele Władz Samorządowych złożyły kwiaty.

Dokonano też odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej z okazji 100-lecia Niepodległości.

W sali widowiskowej Urzędu Gminy uczniowie Szkoły Podstawowej w Dębowcu przedstawili program artystyczny, przypominający wydarzenia historyczne. Uczniowie przywołali zdarzenia, które bezpośrednio przyczyniły się do odzyskania niepodległości.  Odtworzone zostały okoliczności:

– ogłoszenia Konstytucji

– rozbiory

– przysięga Tadeusza Kościuszki

– budowanie państwa polskiego przez Józefa Piłsudskiego

Obsada przedstawienia:

dęby – Paweł Machowski, Bartłomiej Mikołajczyk z klasy VI B

osoba ogłaszająca Konstytucję 3 maja – Karol Kamiński z kl. VI B

osoby obrazujące rozbiory – Wiktoria Wideł, Estera Nowak, Martyna Rączka z kl. VI A

Tadeusz Kościuszko – Wiktor Owczarski z kl. VII

Józef Piłsudski – Hubert Wojtunik z kl. VIII B

Śpiew:

Zuzanna Leja, Natalia Szudy z kl. VI A, Amelia Patla z kl. V A

Recytacja:

Martyna Twardzik z kl. VI B

Gabriela Jaracz z kl. VII

Uroczystość zakończyły życzenia dla Polski.

W sali Urzędu Gminy została urządzona wystawa pt. ,,Dębowczanie w drodze do niepodległości 1918 – 2018″.

Otwarcia wystawy dokonał Pan Andrzej Dziedzic – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Dębowca. Pan Dziedzic zwrócił się z podziękowaniem dla rodzin, które udostępniły materiały na wystawę i podkreślił wkład Dębowczan w odzyskanie niepodległości.

Na zakończenie dnia przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich zaprosiły na Wieczór Pieśni Patriotycznych, gdzie wspólnie i solowo śpiewano pieśni patriotyczne.

Uroczystości upamiętniające 100 rocznicę niepodległości przebiegały w miłej a zarazem podniosłej atmosferze.

« 1 z 2 »
Styczeń 2019