Wycieczka do Poznania

Poznajemy Wielkopolskę Szlakiem Profesora Stanisława Pawłowskiego

Wycieczka szkolna w dniach 11 – 14 czerwca 2009r.

W dniu 11 czerwca 2009r. młodzież ze Szkoły Podstawowej w Dębowcu wraz z opiekunami wyruszyła w daleką podróż do Wielkopolski. Wycieczkę tę ufundował uczniom syn Patrona szkoły prof. Zbigniew Pawłowski z Rodziną, a za sprawy organizacyjne i program odpowiadał Poznański Oddział PTTK.

Pierwszy dzień wycieczki to głównie podróż do Poznania, a po przybyciu na miejsce – powitanie przez Rodzinę Patrona, zakwaterowanie w schronisku, kolacja i nocleg. Każdego dnia po śniadaniu zwiedzaliśmy Poznań z okien autokaru, po czym rozpoczynała się realizacja programu wycieczki. Codziennie towarzyszył nam syn Patrona  prof. Zbigniew Pawłowski z Małżonką.

W drugim dniu wyprawy po przyjeździe na Plac Adama Mickiewicza zwiedziliśmy miejsca związane z działalnością prof. Stanisława Pawłowskiego: Collegium Minus UAM, a w nim Rektorat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z galerią portretów rektorów, salę Lubrańskiego oraz słynną aulę uniwersytecką, a następnie Kościół OO. Dominikanów oraz Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego. Z kolei przejechaliśmy na Wzgórze św. Wojciecha, gdzie zwiedziliśmy kościół p.w. św. Wojciecha i Kryptę Zasłużonych Wielkopolan oraz zapaliliśmy znicz i złożyliśmy kwiaty przy Głazie Pamięci Prekursorów Turystyki i Krajoznawstwa w Poznaniu. Następnie spotkaliśmy się z poznańskimi koziołkami na Starym Rynku i zwiedziliśmy okoliczne zabytki. Po południu udaliśmy się do Wielkopolskiego Parku Narodowego, gdzie odbyliśmy pieszą wycieczkę odcinkiem Szlaku Turystycznego im. prof. Stanisława Pawłowskiego do Wypalanek – miejsca Pamięci Narodowej i grobu prof. Stanisława Pawłowskiego. Wierszem, zniczem i kwiatami uczciliśmy pamięć pochowanych tam Polaków. Wieczorem gościliśmy w mieszkaniu Państwa Pawłowskich.

Sobotni pobyt w Poznaniu rozpoczęliśmy od wizyty w miasteczku uniwersyteckim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na Morasku. Powitał nas prezes Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. prof. Stanisława Pawłowskiego, pan Janusz Górny. Zwiedzanie Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych rozpoczęliśmy od biblioteki.  Z archiwum przyniesiono książki – podręczniki do nauki geografii, których autorem był Patron naszej szkoły. Potem udaliśmy się do reprezentacyjnej auli im. prof. Bogumiła Krygowskiego, a następnie do auli im. naszego Patrona, gdzie odbyła się prezentacja multimedialna na temat życia i działalności naukowej prof. Stanisława Pawłowskiego. Prezentację prowadziła studentka Katarzyna Górna. Potem nastąpił bardzo ciekawy wykład prof. Zbigniewa Zwolińskiego, wzbogacony projekcją slajdów, ukazujących piękno świata. Była to znakomita zachęta nie tylko do nauki, ale również do rozwijania zainteresowań geografią, do podróżowania i zwiedzania. Następnie zobaczyliśmy bogatą kolekcję minerałów i meteorytów w wydziałowym Muzeum Ziemi oraz stację meteorologiczną na dachu budynku Wydziału. Po przygotowanym dla nas poczęstunku, wraz z pracownikami Wydziału, gościliśmy w sali Studenckiego Koła Naukowego Geografów. Wracając do centrum miasta, przeszliśmy dumnie ulicą im. Stanisława Pawłowskiego. Teraz czekał nas najtrudniejszy moment tej wycieczki – lekcja bolesnej historii Polski i patriotyzmu w celach Fortu VII, gdzie dnia 6 stycznia 1940r. zginął z rąk hitlerowców nasz Patron – Profesor Stanisław Pawłowski. Po zwiedzeniu Fortu VII udaliśmy się do Palmiarni.

Ostatni dzień naszego pobytu w Wielkopolsce to wędrówka Szlakiem Piastowskim, którą rozpoczęliśmy przyjazdem na Ostrów Tumski. Zwiedziliśmy Ostrów i Bazylikę Archikatedralną. Tu pożegnaliśmy Państwo Pawłowskich – sponsorów naszej wycieczki – i wyruszyliśmy na Pola Lednickie. Przeszliśmy przez Rybę Bramę III-Tysiąclecia. Następnie przyjechaliśmy na Ostrów Lednicki, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Pierwszych Piastów i Wielkopolski Park Etnograficzny. Dodatkową atrakcją było poszukiwanie w kretowiskach skorupek starych, glinianych naczyń – żywych pamiątek naszej wyprawy. Po wspaniałym obiedzie w Małym Skansenie wyruszyliśmy do Gniezna. Po przyjeździe zjedliśmy wspaniałe lody ufundowane na pożegnanie przez Rodzinę Patrona, a następnie zwiedziliśmy centrum miasta oraz wspaniałą Katedrę i słynne Drzwi Gnieźnieńskie.

Po pożegnaniu niestrudzonego przewodnika, pana Wojciecha Owsianowskiego, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Dębowca. Rodzinną miejscowość powitaliśmy w porannej zorzy ok. godz. 4.00. Była to wspaniała i niezapomniana wycieczka. Serdecznie dziękujemy Rodzinie Patrona i Oddziałowi PTTK w Poznaniu za jej sponsorowanie i zorganizowanie.