Człowiek w depresji..

Pacjent cofa się do tego stanu rozwojowego, w którym jego relacje z obiektem były jeszcze słabo zaznaczone, a obiekt nie został jeszcze wyodrębniony: dziecięce odczucia Ja i nie-Ja były ze sobą zlane.

W depresji człowiek silnie przeżywa poczucie winy za atak na obiekt wewnętrzny. Jak to pokazała Melania Klein opisem pierwszej dziecięcej depresji, jednostka sama czuje się sprawcą swego opuszczenia i przeżywa silne poczucie winy. Toteż jego naturalna agresywność zostaje wycofana. Czytelnik w kolejnych rozdziałach odnajdzie przybliżenie tego zjawiska.

Tak więc zarówno przeżywanie trudności w godzeniu się z utratami, jak i zderzenie są zasad przyjemności i rzeczywistości może rodzić przeżycia depresyjne. Pacjent depresyjny zaczyna zdrowieć, kiedy w trakcie psychoterapii zaczyna wydobywać się z paraliżującego go i dotkliwego uczucia stanu braku: powraca zdolność przeżywania, zaczyna pragnąć, marzyć, kochać i działać, i staje się zdolny do wymiany agresywnej.

Samopoczucie – ta podstawowa dyspozycja uczuciowa – wyrasta na rozstajnych drogach odczuć biologicznych, ogólnego stanu fizycznego, relacji z innymi i ze światem zewnętrznym, a także – jak pokaże ta książka – samopoczucie zależy również od wewnętrznych relacji z obiektami znaczącymi.

Samopoczucie oscyluje między dwoma biegunami: przyjemnym i nieprzyjemnym. Zmiany te są zarówno strapieniem ludzkiej doli, jak i przywilejem. Przywilejem – bo znieruchomienie nastroju jest synonimem stagnacji i śmierci. Czasem zamrożenie i bezruch, właściwe depresji, może człowiek pokonać własnymi siłami, czasem życie jakąś ofertą doda mu sił i przybliży go do siebie. Czasem niezbędny staje się związek terapeutyczny. Otucha i nadzieja. To dwa sygnały opanowywania depresji. Nasza książka być może przyniesie otuchę i doda nadziei tym, którzy są przekonani, że ich cierpienie jest nie do pokonania.

Podobne Posty:

  • Neobiolodzy Omawiane tu podejście psychoanalityczne jednak nie w pełni nas satysfakcjonuje zarówno w planie diagnostycznym, jak i w tym wszystkim, co dotyczy strategii terapeutycznej. Trudność diagnostyczna. Choddzi tu o wyróżnienie wśród całej zbiorowości posępnych, agresywnych lub…
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach dba o uzębienie non stop Dentysta NFZ w Pyrzycach dba o uzębienie pacjentów, bo to jego misja. Leczenie wymaga pracy, to cenna sprawa. Jest to wysoka jakość i cenna sprawa. Na pewno warto dbać o pomoc i leczyć zęby najlepiej,…

Leave a Reply

Archiwa