Depresja dziecięca w typowej formie

Stosuje się tu przede wszystkim chlomipraminę (lek z grupy imipraminy) w dawce 2 mg/kg dziennie. Jest to dawkowanie nieco mniejsze niż w przypadku leczenia moczenia bezwiednego, w którym lek ten jest dość dobrze tolerowany. Według M. Dugasa, mającego duże doświadczenie w tym zakresie, stosowanie tego leku daje dobre rezultaty i powinien być on podawany przez dłuższy czas: od 9 miesięcy do roku.

Depresja dziecięca w typowej formie jest raczej rzadko spotykana, a leczenie farmakologiczne nie zawsze przynosi pożądane efekty. Oczywiście jest wiele powodów, które każą wątpić w dobroczynne działanie terapii charakteryzującej się ścisłym przestrzeganiem podawania zalecanych dawek, jak chociażby ten, iż codzienne podawanie leków dzieciom z kompulsjami czy silnymi stanami lękowymi może pociągnąć za sobą trwałe uzależnienie.

Samobójstwa są w tym wieku rzadkie, choć wiele dzieci wypowiada pragnienie śmierci. Głosów takich nie należy lekceważyć, ponieważ w momencie gdy dziecko decyduje się na próbę samobójczą, robi to w sposób całkowicie zdeterminowany: nie prowadzi żadnej gry, nie targuje się z samym sobą. Zadaje sobie śmierć poprzez utopienie, powieszenie, przy użyciu strzelby ojca, wyskakując przez okno. Przypomnijmy, że na dziesięć skutecznych samobójstw dziecięcych i młodzieńczych przypada jedno, popełnione przez dziecko poniżej

Leave a Reply

Archiwa