Archiwum

Inne oblicze dębowieckiej szkoły

       Sobotni wieczór 16 grudnia; w adwentowym wieńcu zapłonęła trzecia świeca. W kierunku dębowieckiej szkoły zmierzają ludzie – młodsi i starsi, maluchy, które jeszcze nie są uczniami i dorośli, którzy dawno temu pożegnali te mury. Drzwi są otwarte dla wszystkich. Przedświąteczne spotkanie odbywa się w odpowiednio  udekorowanej sali gimnastycznej. Na co dzień jest tu hałas. Ale tego dnia jest inaczej. Wszyscy przyszli uroczyście ubrani, uśmiechnięci, oczekujący. Na ławeczkach i krzesłach rozgościły się dzieci w towarzystwie rodziców, nauczycieli i rówieśników. Będzie lekcja szczególna – bo powtórka z historii zbawienia. Pani dyrektor wita przybyłych i zaznacza, że to już 16. takie spotkanie w dziejach Szkoły Podstawowe w Dębowcu (obecnie z prowadzonymi oddziałami gimnazjalnymi). Wśród szczególnych gości są Pan Wójt i jego  współpracownicy, ks. Proboszcz, ks. Kustosz dębowieckiej bazyliki, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Dębowca i Okolicy, nauczyciele, rodzice. Młodzież przedstawia Jasełka – pierwsze trzy tajemnice różańca od Zwiastowania aż do pokłonu Trzech Króli.

Czas refleksji, zadumy nad Miłością na sianie, co przyszła na świat, nad Bogiem, który chciał być taki mały i zaprasza każdego z nas, by się pozwolił objąć Jego łaską, Jego miłością, by oddał Mu swoje grzechy… Potem prezentacja wydarzeń życia szkoły i osiągnięć uczniów, działalność charytatywna, wycieczki, konkursy, zawody sportowe. Jest okazja, by tego wieczoru zobaczyć inne oblicze dębowieckiej szkoły. Pani dyrektor i ks. proboszcz składają życzenia. Weszli kolędnicy i święty Mikołaj. Uczniowie rozdali opłatki. Popłynęły słowa serdecznych życzeń szeptanych od serca do serca. Żeby było szczęście, zdrowie, cierpliwość, siły i to, co najważniejsze – Boże błogosławieństwo! I opieka Pięknej Pani – naszej Dębowieckiej Królowej!    

         Tego wieczoru rozpoczęto Nowennę do Dzieciątka Jezus. „Na przyjście Chrystusa Króla, pójdźmy wszyscy z pokłonem”. Bóg przychodzi raz jeszcze do nas, do tych miejsc, gdzie upływa nasza codzienność, gdzie pracujemy, gdzie uczą się  i bawią nasze dzieci. Przychodzi, bo jest BOGIEM  Z NAMI. A my, co na to? Odpowiedź daje św. Brat Albert – przypomniany w słowie ks. proboszcza: mamy być dobrymi jak chleb, zawsze, nie tylko parę dni w roku. Odpowiedź podpowiada kolęda, jaka już leci w świat: „Adeste fideles… venite adoremus… Pospieszcie z radością… Bogu na sianie któż nie odda serca, o pójdźmy, adorujmy!”              

                                                                           Iwona Józefiak, katechetka

Kalendarz
Lipiec 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Losowe zdjęcia
1 4 6