Katastrofa wewnętrzna

To, że nie był w stanie zobaczyć, co zdarzyło się we śnie, wskazywało, że w jego umyśle katastrofa miała miejsce wewnętrznie. Wiedział również, nie widząc tego, że szopa „poszła z ogniem”. Autobus „jadący w jego stronę”, poza tym że reprezentował stosunek seksualny i kastrację przez ojca, oznaczał także „zdarzenie wewnątrz niego” l8.

Dwoje ludzi otwierających dach od tyłu (wskazał na moje krzesło) reprezentowało mnie i jego, zaglądających do jego wnętrza i do jego umysłu (psychoanaliza). Dwoje ludzi znaczyło również mnie jako „złą”, połączoną postać rodzicielską, mnie zawierającą niebezpiecznego ojca – stąd jego wątpliwości, czy zaglądanie do szopy (analiza) może mu pomóc. Niekontrolowany autobus także reprezentował jego samego w niebezpiecznym seksualnym stosunku z matką i wyrażał jego lęki i poczucie winy w związku z jego złymi genitaliami. Przed śmiercią matki, w czasie, gdy jej fatalna choroba już się zaczęła, D. przypadkiem wjechał autem na słup – bez poważnych konsekwencji. Okazało się, że była to nieświadoma próba samobójcza, która miała zniszczyć „złych” rodziców […].

Fantazja o rodzicach połączonych w „złym” stosunku – lub raczej nagromadzenie emocji różnego rodzaju, pragnień, lęków i poczucia winy, które jej towarzyszyły – bardzo zakłócała jego relację z obydwojgiem rodziców i odegrała istotną rolę nie tylko w jego chorobie, lecz w całym rozwoju.

Leave a Reply

Archiwa