Opis snów

Gdy już nie mogła utrzymać tego zaprzeczenia tak silnie, ale nie mogła jeszcze stanąć wobec swego smutku i bólu, nasilił się triumf, inny element pozycji maniakalnej. „To wcale nie jest bolesne”, zdawała się myśleć, jak to wykazały skojarzenia, „jeśli umiera jakiś chłopiec (a boy). To jest nawet satysfakcjonujące. Teraz biorę odwet na tym niemiłym chłopcu, który zranił mego brata”. Dopiero po ciężkiej pracy analitycznej jasny stał się fakt, że triumf nad jej bratem również ożył i wzmocnił się. Lecz ten triumf został skojarzony z kontrolą zinternalizowanej matki i brata oraz z triumfem nad nimi. Na tym etapie wzmocniła się kontrola nad wewnętrznymi obiektami, a nieszczęście i żal zostały przemieszczone z niej na zinternalizowaną matkę. Tu znów weszło w grę zaprzeczenie psychicznej rzeczywistości, że ona i jej wewnętrzna matka są tym samym i cierpią razem. Zanegowała litość i miłość dla zinternalizowanej matki, silniej odczuwała odwet i triumf nad zinter- nalizowanymi obiektami oraz kontrolę nad nimi, częściowo dlatego, że własne odwetowe uczucia zmieniły je w postaci prześladowcze.

We śnie była tylko jedna słaba wskazówka rosnącej świadomości pani A. (wskazującej na osłabienie zaprzeczenia), że to ona utraciła syna. W dniu poprzedzającym sen nosiła czarną sukienkę z białym kołnierzykiem. Kobieta we śnie miała coś białego wokół szyi na czarnej sukience.

Dwie noce po tym śnie pani A. znów miała sen: Leciała ze swym synem i on zniknął. Ona czuła, że to oznacza jego śmierć – że utonął. Czuła się tak, jakby ona także miała utonąć – ale wtedy zrobiła wysiłek i wyrwała się niebezpieczeństwu, na powrót do życia.

Leave a Reply

Archiwa