Po wgojeniu się sztucznego odbytu

Po wgojeniu się sztucznego odbytu konieczne jest wypłukanie obwodowego jelita z zalegającej treści kałowej. Zwykle szyrbko rozpoczyna się prawidłowy rozwój i przyrost masy ciała operowanych dzieci, a rodzice nie zgłaszają trudności z ich pielęgnacją.

Należy okresowo przepłukiwać pętlę odprowadzającą sztucznego odbytu, aby ewakuować ewentualnie zarzuconą tam treść kałową. Ważne jest również wykonywanie badania per rectum, które stymuluje powiększanie się i rozwój nieczynnego kanału odbytu.

U dzieci, u których odbyt sztuczny wytworzono w okresie noworodkowym, operację zasadniczą sposobem Swensona odkłada się do wieku 1-2 lat lub do osiągnięcia masy ciała 10-12 kg, a operację sposobem Duhamela na kilka miesięcy. Jeśli rozpoznanie ustalono w okresie późniejszym, to czas pomiędzy operacjami ustala się indywidualnie. Czasem wystarczy’ kilka tygodni do uzyskania dobrego stanu, niekiedy potrzeba od kilku do kilkunastu miesięcy, zanim zostaną wyrównane zaburzenia i niedobory oraz ustabilizowany prawidłowy rozwój dziecka.

Leave a Reply

Archiwa