Psychoza oszczędzania matki

Druga uwaga dotycząca dziwności pojawienia się wyłącznie kobiet w walkach bokserskich winna być rozumiana jako wyraz mego zakłopotania i oddalenia. Po długiej rozmowie pełnej różnorakiego materiału, wydało mi się, że niczego nie uchwyciłem, że stałem się jeszcze bardziej zbity z tropu i niepewny jako terapeuta niż sam Oskar wobec swojej pacjentki.

Trzecia moja interwencja – chciałby mieć A. za żonę, ale czuje się za mały – ma już charakter interpretacji, choć nie uwzględnia jeszcze relacji przeniesieniowej tu i teraz. Mimo to Oskar wynagradza mnie znaczącym wyznaniem, że jestem jednym z tych, którzy go rozumieją. Za pomocą czwartej interpretacji dotyczącej sytuacji przeniesieniowo-przeciwprzeniesienio- wej mogę wówczas ogarnąć jego lęk przed odrzuceniem przeze mnie. Interpretacja ta pozostaje jednak niepełna, gdyż nie zrozumiałem ani nie mogłem wyjaśnić powodu jego lęku i poczucia winy.

Następne wypowiedzi dotyczące psychozy oszczędzania matki otym jak matka uczepiła się przeszłości, i jej niezdolności do dodania mu otuchy pozwalają mi jedynie na analizowanie sytuacji z matką wówczas, gdy był dzieckiem, i na próbę interpretacji tego w przeniesieniu. Cóż zatem się ze mną działo? Dlaczego dochodziłem jedynie do interpretacji niepełnych czy nawet błędnych? Dlaczego tak trudno mi było dojść do jakichś sensownych i żywych zależności, które mógłbym przedstawić pacjentowi? Zamiast tego spodziewałem się, zupełnie jak debiutant stawiający swe pierwsze kroki analityczne, jakiegoś depresyjnego odzewu na moją pierwszą interwencję, którą uważałem za raniącą. Następnie myślałem o Alicji Miller (1974), co doprowadziło mnie również do mało udanej interwencji o zjawie szczęśliwego dzieciństwa, którą zajmowała się ta analityczka. Jest oczywiste, że nie byłem zdolny do słuchania Oskara, mimo że on sam kilka razy podawał mi klucz do zrozumienia sytuacji przeniesieniowej.

Pozostawmy jednak na boku to uwikłanie przeniesieniowe, które mnie paraliżowało, i spójrzmy teraz na to, co Oskar chciał tak wyraźnie mi przekazać.

Leave a Reply

Archiwa