Psychoza oszczędzania matki

Zwróciłem mu uwagę, iż dziwne jest, że w tych walkach bokserskich występowały zawsze kobiety. Tak – odpowiedział – ale czasem są to kowboje masowe demonstracje związków zawodowych „Solidarność” w Polsce również podniecały go seksualnie. Pragnął, by jego koleżanka

A.została jego stałą przyjaciółką, ale nie miał jej nic do zaoferowania. Zatelefonował do niej wreszcie poprzedniego dnia i długo ze sobą rozmawiali. Powiedziałem mu, że chciałby, by była jego żoną, ale że czuje się jeszcze za mały, aby zachować się wobec niej jak mężczyzna. W tym okresie w materiale analitycznym pojawiły się dalsze skojarzenia. Kiedy był w Dubrowniku z Hansem i Zofią miał poczucie, że go rozumieją. Istniało niewielu ludzi, którzy go rozumieli wśród nich byłem i ja. Miał wrażenie, że zamierzam zaraz zakończyć seans, na co odpowiedziałem, że obawia się mojego odrzucenia i tego, że go odeślę, gdy tylko poczuje się dobrze i zrozumiany.

Jego matka cierpiała na psychozę oszczędzania i nakłaniała go do odkładania pieniędzy na wypadek, gdyby epidemia zapalenia wątroby uniemożliwiła mu pracę zawodową. Niewiele dodawała mu odwagi, była tak bardzo przyziemna. Kiedyś – silna i radosna, teraz w chorobie nastawiona konserwatywnie do życia, uważała że wszystko powinno być dokładnie tak jak dawniej. Wstyd jednak tak mówić o własnej matce. Uświadomiłem mu, że trudno przyznać wobec samego siebie, że jego dzieciństwo nie było aż tak udane, jak myślał, że matka dała mu tak niewiele odwagi do życia. Właśnie dlatego wystawiał moją działalność na próbę tak, bym sam dobrze odczul, co przeżywał w dzieciństwie.Analizę dwóch seansów, które streściłem, rozpocznijmy od zrozumienia interwencji terapeuty.

Pierwsza moja aluzja do nieczystego sumienia Oskara wobec jego pacjentki chorej na wątrobę w rzeczywistości nie jest interpretacją, a raczej potwierdzeniem, jakbym chciał powiedzieć: „Tak, masz nieczyste sumienie, ale nie wiem dlaczego”.

Leave a Reply

Archiwa