Pszczelarze ze swym sztandarem u Pięknej Pani Dębowcu

Alpejskie łąki w La Salette, gdzie 171 lat temu objawiła się Matka Boża Płacząca, są pełne uroczych, polnych kwiatów i ziół. Gdy rozstępuje się mgła, widać pogodne niebo, błękitne jak oczy mamy. Czyste powietrze aż drży od symfonii świerszczy, brzęczenia pszczół i innych owadów. O takim obrazie, jakby wziętym z rajskiego ogrodu, można tylko pomarzyć pod koniec listopada, gdy już idzie zima i pada śnieg z deszczem. A jednak w Dębowcu – w Polskim La Salette radośnie powiało klimatem pszczół w niedzielę 26 listopada. Doroczna pielgrzymka pszczelarzy zbiegła się z uroczystością Chrystusa Króla, choć ich patronem jest św. Ambroży i organizatorzy pielgrzymki wybierają termin zbliżony do liturgicznego wspomnienia tego zasłużonego biskupa i doktora Kościoła.

Jak zwykle przybyli przedstawiciele Związku Pszczelarzy z Rzeszowa, ich koledzy z Rejonowego Koła w Nowym Żmigrodzie, a najliczniej było reprezentowane Powiatowe Koło Pszczelarzy w Jaśle. To ich szczególny dzień – uroczyście poświęcali w Dębowcu swój sztandar. Pszczelarzom z Jasła i okolic bardzo zależało, aby ich związkowy znak był  wykonany w Jaśle, dlatego poproszono o to Siostry Wizytki z jasielskiej „górki”. Chyba nikt nie zrobiłby tego lepiej. Dookoła wizerunku patrona pszczelarzy jest umieszczone wezwanie: „Święty Ambroży chroń nas i pasieki nasze”. Ceremonii poświęcenia dokonał ks. kustosz Paweł Raczyński MS w obecności zaproszonych władz samorządowych, pszczelarzy i ich rodzin oraz licznie zgromadzonego ludu Bożego. P. Tadeusz Dylon – prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy przekazał poświęcony sztandar kolegom z Powiatowego Koła w Jaśle na ręce prezesa p. Sławomira Piotrowskiego. Po uczczeniu sztandaru i zaprezentowaniu go wiernym, rozpoczęła się Msza święta, w czasie której pszczelarze złożyli  dar ołtarza. Po Eucharystii miało miejsce dalsze świętowanie w domu zakonnym. Dla pielgrzymów spod znaku pszczoły dzieci szkolne przygotowały występ artystyczny poświęcony św. Ambrożemu i pracy pszczelarzy.

Św. Ambroży – arcybiskup Mediolanu żyjący w IV wieku doskonale znał Pismo Święte. Był wybitnym mówcą; w jego ustach Słowo Boże nabierało smaku niczym plaster miodu. Zachowała się legenda, że kiedy Ambroży był niemowlęciem w kołysce, na jego twarzy osiadł rój pszczół, nie czyniąc mu żadnej szkody. Pszczoły składały na jego wargach miód, wchodziły do buzi dziecka i wylatywały swobodnie, ku zdumieniu domowników, którzy uznali, że chłopiec z pewnością będzie kimś wielkim. Św. Ambroży jest uznany patronem pszczelarzy, pasieczników i piernikarzy. Dodajmy na koniec kilka słów o pszczole, która uchodzi za symbol pracowitości i jako taka jest wychwalana w najważniejszym hymnie Kościoła, śpiewanym w Wigilię Paschalną. Pszczoła słynie ponadto z mądrości i delikatności, ponieważ  zbierając pyłek, nie niszczy kwiatów. Może więc i w tym względzie być nauką dla nas, byśmy tak używali dóbr tego świata, by nie niszczyć i nie utracić łaski  Bożej i dóbr wiecznych.

– Iwona Józefiak OCV

Lipiec 2018