Sport w szkole

SPORT W SZKOLE PODSTAWOWEJ

W DĘBOWCU

?O Sporcie, ty jesteś Piękno, tyś architektem tej budowy ludzkiego ciała, które oddane niskim żądzom warte jest pogardy, a rzeźbione szlachetnym wysiłkiem staje się czarą wzniosłości. Żadne piękno nie może istnieć bez proporcji i równowagi, a tyś jest mistrzem niezrównanym obydwu, gdyż ty stwarzasz harmonię, ty nadajesz rytm ruchom, ty się zdobisz wdziękiem, a gibkość nasycasz mocą.”

Pierre de Coubertin

Kultura fizyczna  ze względu na swe wielorakie walory stała się ważnym czynnikiem kształtowania  zdrowia, stymulacji rozwoju kulturowego, społecznego, a także gospodarczego. Jednym z  jej filarów jest sport, który określany często fenomenem XX wieku, szkołą  charakteru czy fundamentem psychofizycznej sprawności, jest stałym elementem działalności szkoły. Bo przecież ?Nie mózg dziecka chodzi do szkoły, lecz ono całe?. Zatem zadaniem szkoły jest nie tylko dbanie o wszechstronny rozwój psychofizyczny, ale również zapewnienie  warunków do sprawdzenia swoich umiejętności  i konfrontacji na polu rywalizacji sportowej.

Szkoła Podstawowa w Dębowcu już od kilkunastu lat organizuje Gminne  Zawody Sportowe, będące eliminacjami do Powiatowych Igrzysk Młodzieży z takich dyscyplin jak lekkoatletyka, piłka nożna, halowa, tenis stołowy, piłka siatkowa. W rywalizacji  sportowej od roku  szkolnego 2000/2001 wzięło udział ponad 9700 uczniów i uczennic reprezentantów szkół z terenu gminy Dębowiec. Zwycięzcy eliminacji gminnych w rywalizacji powiatowej zajmowali czołowe miejsca I , II , III, czy to w tenisie stołowym, czy też w piłce siatkowej, lekkoatletyce oraz w biegach przełajowych. Ponadto w szkole działa Uczniowski Klub Sportowy, w ramach którego działają sekcje piłki siatkowej i piłki  halowej dziewcząt i chłopców, w których uczestniczą uczniowie klas 5-6.

Sport to nie tylko rywalizacja,  to również forma ekspresji niezbędna do zaspokojenia naturalnej potrzeby ruchu, jak również umiejętność czynnego spędzania czasu wolnego niezależnie od wieku czy poziomu sprawności fizycznej. Sport w szkole realizowany jest w  ramach wychowania fizycznego, bardziej wszechstronnej gałęzi kultury fizycznej. Realizując zajęcia z wychowania fizycznego  szkoła zapewnia  przede wszystkim wyrównywanie braków w stanie zdrowia  uczniów  oraz przeciwdziałanie otyłości i obniżonej sprawności ruchowej.

?Wychowanie fizyczne nie  jest lekcją gimnastyki lub grą w piłkę,
jak wychowaniem umysłowym nie jest tabliczka mnożenia?

Szkoła dbając o wszechstronny rozwój uczniów oraz kształtowanie nawyków systematycznego uczestnictwa przez całe życie  w różnorodnych formach zajęć ruchowych proponuje i umożliwia comiesięczne  wyjazdy na basen a w okresie zimowym proponuje wyjazdy na lodowisko.

Lipiec 2018
« Cze