Stwierdzenie negujące sens życia

Takie fantazje pokazują zresztą, że życie ma dla nich sens, są z nimi związani bardzo konkretnie te wyobrażenia poza tym są znakomitym środkiem ochronnym przed przejściem do czynu…

Myślę, że stwierdzenie negujące sens życia znaczy raczej: „moje życie nie ma sensu dla innych” albo po prostu „jestem okropny, jestem brzydki, nikt mnie nie pokocha” to skarga dziecka źle kochanego lub nie kochanego z rodzin, w których nie potrafi się okazywać miłości. „Moje życie nie ma sensu” może też znaczyć, „nie będę nigdy kimś” i wyraża poczucie małej wartości i związane z nim poczucie winy. Analiza fenomenologicznaa młodego człowieka, który popełnia samobójstwo nękany prawdziwym pragnieniem śmierci: samodewalua- cja fizyczna, seksualna, moralna i intelektualna:

-fizyczna: jestem brzydki,

-seksualna: „ja do tych rzeczy nie nadaję się”,

-intelektualna: nie robię nic z tego, co rodzice chcą, żebym robił,

-moralna: jestem swołocz lub Świnia.

„Moje życie nie ma sensu, nie warto, żebym żył, nigdy sobie nie poradzę w życiu”. Młody człowiek czuje się, jakby miał pętlę na szyi i czuje, że jedynie przez śmierć może się z niej wyzwolić, stąd próba samobójstwa. Są to próby samobójcze, które tłumaczą się niemożnością rozwiązania sytuacji konfliktowej (podobnie jedynie morderstwo pozwalało zerwać małżeństwo we Włoszech w czasach, gdy rozwód był tam zakazany…).

Leave a Reply

http://medi-clinic.pl/stomatologia-estetyczna-lazy-magdalenka-piaseczno/
Archiwa
http://medi-clinic.pl/stomatologia-estetyczna-lazy-magdalenka-piaseczno/