W przypadku krwiaka ściany żołądka

Objawy i rozpoznanie. W przypadku krwiaka ściany żołądka lub pęknięcia błony surowiczej i mięśniowej, z zachowaniem ciągłości błony śluzowej, występuje miernie nasilony stały ból w nadbrzuszu. Ból ten wzrasta podczas pojenia lub karmienia. Mogą mu towarzyszyć wymioty treścią żołądkową z domieszką krwi. U chorych z pękniętą ścianą przednią żołądka silny ból w nadbrzuszu pojawia się zaraz po urazie. Współistnieje z nim napięcie powłok, stan porażenny jelit i odczyn otrzewnowy. Ból szybko rozszerza się na całą jamę brzuszną i dochodzi do deskowatego napięcia mięśni powłok brzucha. Wkrótce po urazie dziecko wymiotuje treścią żołądkową zawierającą świeżą krew i obserwuje się niewielkie wzdęcie brzucha. Wfnie- lctórych przypadkach znika stłumienie wątroby. Zdjęcie rtg jamy brzusznej w pozycji stojącej wykazuje powietrze w jamie otrzewnej.

W przypadku pęknięcia wyłącznie ściany tylnej treść żołądkowa zbiera się w torbie sieciowej powodując stan zapalny ograniczony początkowo do tej przestrzeni. Ból jest umiejscowiony w nad- i śródbrzuszu i ma bardzo duże natężenie. Wkrótce zawartość torby sieciowej wylewa się przez otwór sieciowy do jamy otrzewnej, doprowadzając do rozlanego zapalenia otrzewnej.

Leczenie. Krwiaki i pęknięcia błony surowiczej i mięśniowej nie wymagają leczenia operacyjnego, chyba że dojdzie do powstania przepukliny w miejscu ubytku mięśniowego i wtórnego pęknięcia błony śluzowej tej okolicy. Rana żołądka wymaga jak najszybszego zaopatrzenia operacyjnego. Każda godzina zwłoki pogarsza rokowanie i pogłębia obraz wstrząsu. Przygotowując dziecko do operacji należy delikatnie założyć miękki zgłębnik do żołądka i odessać zalegającą w nim treść. Brzuch otwiera się cięciem pośrodkowym górnym, sięgającym jak najwyżej do wyrostka mieczylcowatego. Po odessaniu płynu z jamy otrzewnej sprawdza się obie ściany żołądka i narządy sąsiednie. Otwór w ścianie zaszywa się dwuwarstwowo. Jamę otrzewnej należy przepłukać płynem fizjologicznym, drenując ją przez oddzielne nacięcie powłok brzucha. Po zabiegu niezbędne jest odstawienie karmienia i pojenia dziecka na okres kilku dni oraz odsysanie treści żołądkowej. Zapotrzebowanie wodno-elektrolitowe i energetyczne pokrywa się w kroplowych wlewach dożylnych.

Leave a Reply

Archiwa