Z Dębowca… do Dębowca

Z DĘBOWCA DO …. DĘBOWCA

Od kilku lat Szkoła Podstawowa w Dębowcu w woj. podkarpackim utrzymuje kontakt ze Szkołą Podstawową w Dębowcu w woj. śląskim. Aby się bliżej poznać i zaprzyjaźnić, uczniowie śląskiej szkoły postanowili zorganizować wycieczkę na Podkarpacie i odwiedzić naszą szkołę.

Trzydniową wyprawę rozpoczęli rano 28 czerwca 2008r. i po odwiedzinach w łańcuckim pałacu przyjechali w godzinach popołudniowych do podkarpackiego Dębowca. Grupę wycieczkową stanowili uczniowie klasy drugiej i trzeciej oraz ich opiekunowie. Po obiedzie, goście wraz z panią dyrektor naszej szkoły, udali się do Folusza – malowniczej miejscowości wypoczynkowej na skraju Magurskiego Parku Narodowego, gdzie już czekali na nich rówieśnicy z naszej szkoły wraz z nauczycielami.

Podczas krótkiej podróży do Folusza wycieczkowicze podziwiali panoramę Beskidu Niskiego w promieniach popołudniowego słońca. Uczniowie z obu szkół szybko się zaprzyjaźnili Po zabawach sportowych wszyscy zasiedli w pobliżu ogniska , by zjeść przygotowane przez opiekunów kiełbaski. Nauczyciele mieli okazję skosztować świeżego pstrąga. Podsumowaniem tego popołudniowego spotkania było wykonanie wspólnego zdjęcia, po czym nasi uczniowie wrócili do Dębowca, a goście udali się na nocleg do miejscowego ośrodka wypoczynkowego.

Następnego dnia po śniadaniu w Domu Pielgrzyma w Dębowcu, Pani katechetka oprowadziła wycieczkę po miejscowym sanktuarium. Wielką atrakcją dla dzieci okazał się ponad 500-letni dąb rosnący w obejściu sanktuarium, a wędrując po kalwarii saletyńskiej próbowały one „zaprzyjaźnić się” z Maksymilianem. Następnie, goście odwiedzili naszą szkołę. Z wielkim zaciekawieniem obejrzeli wszystkie pomieszczenia szkolne, odwiedzili w klasie poznanych rówieśników,  a potem obejrzeli przedstawienie „Kopciuszek” przygotowane przez szkolne koło teatralne. Z kolei wszyscy otrzymali drobne pamiątki, a następnie nauczyciele zaprzyjaźnionej szkoły przekazali dla naszych uczniów słodycze i przybory szkolne.

Podsumowaniem pobytu w podkarpackim Dębowcu było zdjęcie całej wycieczki przed budynkiem szkoły, po czym wszyscy wybrali się, by zwiedzić naszą miejscowość. Uczniowie przemierzyli Rynek, podziwiali dawne budownictwo oraz zwiedzili izbę regionalną Stowarzyszenia Miłośników Dębowca i Okolicy wpisując się do Księgi Pamiątkowej. W samo południe opuścili ziemię dębowiecką i wyruszyli w Bieszczady.